Sunday, June 30, 2013

Gwiazdy polskiego big beatu - DzikusyPowstał w na przełomie 1963/1964 roku. Liderem zespołu był Wiktor Stroiński, a oprócz niego w grupie występowali m.in. Krzysztof Dłutowski, który przeszedł później do zespołu „KLAN” oraz Tadeusz Woźniak. Podobnie jak w przypadku Chochołów również The Shadows byli dla nich wzorem nr 1. Zadebiutowały na słynnej „Giełdzie piosenki u Ewy”, gdzie w połowie lat 60-tych rodziło się wiele muzycznych talentów, które potem występowały na festiwalu opolskim. Był więc występ na II festiwalu, był kryzys spowodowany licznymi zmianami personalnymi, poczym reaktywowanie się Dzikusów.


Od lewej: 

Bohdan Gorbaczyński, Tadeusz Woźniak (Daniel Dan), Wiktor Stroiński i Robert Świercz.
Amatorski zespół instrumentalny utworzony w 1963 r. w Warszawie w składzie: Jan Głowacki g., Jan Goethel g., lider, Adam Górka dr., Wiktor Stroiński bg. Debiutował w klubach studenckich stolicy. W latach 19641967 działał jako zespół wokalno-instrumentalny. W 1964 r. tworzyli go: Zbigniew Bieliński dr., Zbigniew Jaryczewski g., Wiktor Stroiński g., voc., lider, Robert Świercz bg., w 1965 r.: Zbigniew Bieliński dr. (wkrótce zastąpił go Andrzej Kowalski), Krzysztof Dłutowski org., Bogdan Gorbaczyński g., Wiktor Stroiński g., voc., lider, Robert Świercz bg. W 1966 r. dołączył do niego wokalista Tadeusz Woźniak, z którym zespół wziął udział w Wiosennym Festiwalu Muzyki Nastolatków i w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki. Występował na koncertach w kraju z własnym repertuarem, towarzyszył także na estradzie Joannie Rawik i bułgarskiemu piosenkarzowi Emilowi Dymitrowowi. Dokonał nagrań dla archiwum Polskiego Radia oraz na małe płyty Veritonu, Muzy i Pronitu[1].


Zespół wokalno-instrumentalny Dzikusy powstał w Warszawie na przełomie 1963 i 1964 r. Zespół tworzyli: Jan Goethel - gitara, lider; Jan Głowacki - gitara; Wiktor Stroiński - gitara basowa; Adam Górka - perkusja.
  Początkowo formacja grała do tańca w klubach młodzieżowych stolicy. Wzorem dla grupy byli The Shadows, z przeboju których (The Savage) zaczerpnięto nazwę zespołu. Dzikusy zabebiutowały wiosną 1964 r. na V "Giełdzie u Ewy", cyklicznej imprezie muzycznej organizowanej w Warszawie. Szerszej publiczności zespół przedstawił się na jednym z koncertów II KFPP w Opolu. Zastąpienie na czas festiwalowego występu J. Goethla i A. Górki muzykami z konkurencyjnych Chochołów spowodowało kryzys, zakończony rozwiązaniem zespołu w sierpniu 1964 r.
  Nie zrażony tym faktem W. Stroiński, tym razem jako gitarzysta i wokalista, jeszcze w 1964 r. zorganizował grupę na nowo. W jej skład wchodzili: W. Stroiński - gitara, śpiew; Zbigniew Jaryczewski - gitara; Robert Świercz - gitara basowa i Zbigniew Bieliński - perkusja.
  W 1965 r. grupa przeszła kolejną reorganizację. Najpierw Z. Jaryczewskiego zastąpił Bogdan Gorbaczyński, zaś w grudniu dołączyli Krzysztof Dłutowski - organy, pianino i Andrzej Kowalski - perkusja. Zespół zainteresował się teraz rhythm and bluesem spod znaku The Rolling Stones, The Animals i The Kinks.
  Najlepszy okres w karierze Dzikusów datował się od chwili przyjścia do grupy Tadeusza Woźniaka, występującego pod pseudonimem Daniel Dan. Już z nim w lutym i czerwcu 1966 r. Dzikusy przeszły pomyślnie eliminacje oraz warszawski półfinał Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków. Grupa dokonała także nagrań dla Programu III PR (Kiedy mówisz coś; Na dobre i złe; Stale to samo; Piastelsi) i Młodzieżowego Studia "Rytm" (piosenki do wierszy J. Tuwima). Później Dzikusy akomapaniowali m.in. Joannie Rawik oraz wystąpili w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, prezentując utwór "Magdalena".
  Ówczesny repertuar grupy tworzyły kompozycje W. Stroińskiego do tekstów R. Świercza, Marka Gaszyńskiego i Krzysztofa Dzikowskiego, śpiewane przez T. Woźniaka i W. Stroińskiego. W czasie koncertów dominowały jednak nadal utwory brytyjskich zespołó rockowych i standardy rhythm and bluesowe.
  W 1966 r. Dzikusy otrzymały wyróżnienie w Wiosennym Festiwalu Muzyki Nastolatków. Przez niemal cały okres wakacji 1966 r. formacja występowała w "non stopowych" imprezach na Wybrzeżu, m. in. w Jastarni i Sopocie, gdzie grała do tańca obok Czerwonych Gitar. Wreszcie znalazła sięw warszawskiej hali "Gwardii" razem z Niebiesko-Czarnymi i grupą Phantoms.
  Pod koniec wakacji grupa przestała istnieć, na skutek rozbieżności co do repertuaru i stylu zespołu. Pierwszy po lipcowych występach w sopockim "Non Stopie" odszedł, zainteresowany balladą T. Woźniak, a w sierpniu K. Dłutowski. Choć Dzikusy oficjalnie zakończyły działalność, reaktywowały się pod koniec roku na nagranie płyty dla Polskich Nagrań i koncerty.
  W. Stroiński latem 1967 r. występował w zespole R. Poznakowskiego, a w latach 70-tych współtworzyłzespół Sezam m. in. z Romanem Pawelcem - gitara basowa i Janem Goethlem - gitara.

NAGRANIA PŁYTOWE:
EP V-286  Veriton (04.1964)
Ye-ye-ye / Świat dla ciebie / Bij komara Big Beat / Błękitne wspomnienie
Skład: J. Goethel - gitara; J. Głowacki - gitara, śpiew; W. Stroiński - gitara basowa; A. Górka - perkusja
EP V-287 Veriton (04.1964)
Hopa-Hop / Seulement cette nuit / Notre signale / Lidia
Skład: J. Goethel - gitara; J. Głowacki - gitara, śpiew; W. Stroiński - gitara basowa; A. Górka - perkusja i E. Dymitrow - śpiew
EP N-0428 Muza (07.1966)
Balladowe lilie
Skład: W. Stroiński - gitara; R. Świercz - gitara basowa; K. Dłutowski - organy; A. Kowalski - perkusja i Joanna Rawik - śpiew
EP N-0463 Pronit (01.1967)
Kiedy mówisz coś / Niefortunny podrywacz / Letnie wspomnienia / Na dobre i złe
Skład: D. Dan - śpiew; W. Stroiński - gitara; R. Świercz - gitara basowa; K. Dłutowski - organy; A. Kowalski - perkusja 
NAGRANIA RADIOWE:
1964:
Nie będę z tobą dłużej; El Paso; Szkodnik; Pratchaniec; Napełnia żagle wiatr; Święci; Ta dziewczyna kogoś przypomina mi
1966:
Piastelsi [Piast Kołodziej] (voc. zespół); Dawno wysłany list (voc. zespół); Stale to samo (voc. W. Stroiński); Magdalena; Letnie wspomnienia (voc. D. Dan); Na dobre i złe (voc. D. Dan)

Źródło: "Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - 
ROCN 'N' ROLL 1959-1973" - autorzy: Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, 
Marek Ćwikła, Wojciech Zając
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...